Жердівський старостинський округ

Утворений у листопаді 2017 року після приєднання Жердівської сільської ради до Великодимерської об’єднаної територіальної громади.

Жердова є центром старостату. До його складу також входять ще 6 населених пунктів – села Тарасівка, Підлісся, Михайлівка, Захарівка, Вільне, Покровське. На території громади станом на початок 2020 року проживають загалом майже 3,5 тисяч мешканців. Територія складає 5152, 9 га.

З історії. Перше поселення засноване у 1858 році в Жердовій долині біля лісу, неподалік залізничної станції. Згодом на вільних землях виникають ряд хуторів, які сьогодні входять до старостату.

Але вперше Жердова документально згадується у 1472 році. Існують дві версії походження назви. Одна – садиба світильнянських панів Танських, котрі мають безпосереднє відношення до заснування поселення, була огороджена жердинами. Інша – пов’язана з розташуванням села серед річок, боліт. За легендою, запорізькі козаки, переходячи на північ, ставили тут табір, споруджуючи шатро із жердин.

У 1898 році відкривається Києво-Воронезька залізниця, котра дала потужний поштовх розвитку села. Тут збудували цегельню, а поміщик Карнаухов засновує в центрі високопродуктивну сільськогосподарську економію з племінним тваринництвом тощо. Тут був дубово-липовий гай у 10 га.

Жердова славиться тим, що у 20-х роках ХХ століття тут була утворена комуна «Жовтнева революція», котра була якби зразком комуністичного раю. Комуна проіснувала 10 років. І до сьогодні зберігся будинок-дача Марії Заньковецької та Миколи Садовського, збудований Юрієм Карнауховим – племінником знаменитої акторки. Там розміщувалася сільська рада, а нині – старостат.

Ще одним крупним населеним пунктом старостату є Тарасівка. Село абсолютно «молоде». Засноване у 1920 році вихідцями із Великої Димерки. 60 димерських сімей отримали безкоштовно по 0,5 десятин на колишніх землях пана Добрика.

За переказами, ініціатором переселення димерців став син тамтешнього старости Тарас Драний. Саме на честь його і назвали поселення Тарасівкою

У 1963 році село отримало назву Мала Тарасівка, у 2014 році повернули стару назву – Тарасівка.

У роки другої світової війни село, окуповане німцями, знищили майже повністю, від пожежі вціліли лише три хати. Відбудова розпочалася з початкової школи, котра у Тарасівці почала діяти з жовтня 1943 року.

У кінці 60-х тут поклали початок будівництва великого тваринницького комплексу на 1500 голів, що дало поштовх розвитку села. Паралельно будувалося житло – гуртожиток та будинок готельного типу.

У Тарасівці знаходиться середня загальноосвітня школа, у якій навчаються діти з усього старостату. Як навчальний заклад з десятирічною освітою, він почав діяти у 1983 році, розрахований на 464 місця. Нині у Тарасівському НВО навчаються понад 420 дітей, з яких 58 дітей – вихованці дитячого садка. Організовано підвезення дітей до НВО автобусами.

На території Тарасівки працює медамбулаторія загальної практики сімейної медицини, аптека, фельдшерські пункти – у Жердовій, Підліссі та Михайлівці.

Також у Тарасівці розташовується комунальне підприємство «Побут», сільська пожежна команда, діє бібліотека.

Досить міцною є економічна складова округу. У старостаті працює мережа промислових підприємств. Серед найбільших – ТОВ «Компанія «Полісся», «Два млини», «Мега Менеджмент Проект», «Тарасівський млин» та інші.

У роки другої світової війни на фронтах загинули 170 жителів Жердівського старостату.

Нині у населених пунктах округу проживають 25 учасників АТО.

Відомі вихідці Жердівського старостату – Надія Приходько, українська поетеса; Олександр Коваль (1945-2018) - радянський, український кінорежисер-документаліст та кінооператор, Народний артист України, лауреат Держпремії ім.Т.Шевченка; Володимир Теплюк – підприємець; Михайло Теплюк - доктор економічних наук, Заслужений юрист України.

Староста Жердівського старостинського округу – Тетяна Зубко.

Старостат розташований за адресою – с.Жердова Броварського району, вул. М.Заньковецької, 35. Індекс - 07440 .